De är Årets landsbygdsföretagare i Skåne

Anders och Caroline Thuresson tilldelas utmärkelsen Årets landsbygdsföretagare i Skåne 2025. De uppmärksammas för att ha utvecklat Svabesholms Kungsgård till en av Österlens främsta destinationer. Prisutdelningen ägde rum i går på regionmötet för Landshypotek Ekonomisk Förening i Skåne. 

Anders och Caroline Thuresson, far och dotter, tilldelas utmärkelsen Årets landsbygdsföretagare i Skåne 2025.  De uppmärksammas för att ha utvecklat Svabesholms Kungsgård till en av Österlens främsta destinationer. Prisutdelningen ägde rum i går på regionmötet för Landshypotek Ekonomisk Förening i Skåne. 

– Det här känns otroligt hedervärt. I sin vardag tänker man ju inte på allt det som ett sånt här pris lyfter fram. För min del känns det fantastiskt roligt att få göra den här resan med min dotter, och att hon blir uppmärksammad för sin verksamhet, säger Anders Thuresson.

Caroline Thuresson driver i egen regi sin del av verksamheten med fokus på restaurang och hotell.

Så här lyder juryns motivering:

Under mer än 20 år har Anders förvandlat gården från en traditionell gris- och växtodlingsgård till en av Skånes och Österlens främsta destinationer. Belägen vid Stenshuvud har gården utvecklats till att inkludera B&B, restaurang, butiker, engelsk trädgård, ridhus och hästar. Med dottern Carolines betydande engagemang har de skapat en året runt-öppen restaurang och blivit värd för Kiviks Äppelmarknad. Deras arbete visar tydligt vad engagerade entreprenörer kan åstadkomma och gör dem välförtjänta av priset som Årets Landsbygdsföretagare i Skåne. 

Mer om gården och verksamheten

Anders har under lång tid utvecklat sin gård, Svabesholms Kungsgård,  från att tidigare varit en gris- och växtodlingsgård till att idag vara en av Skånes och Österlens bästa destinationer. Gården ligger vackert alldeles intill Stenshuvud vid Kivik.

Anders drog först lasset själv men har under senare år involverat sin dotter Caroline högst avsevärt. Tillsammans har de träget byggt om och utvecklat gårdens alla hus till att idag inhysa ett stort antal bäddar för B&B, fullskalig restaurang, 10-tal butiker, engelsk trädgård, ridhus med ridbana och inhysta hästar. Kivik Art Centre håller just nu på att sätta sina verk på Svabesholms marker.

Vissa delar drivs i egen regi inom familjen och stora delar hyrs ut till andra företagare. Restaurangen, som drivs av dotter Caroline, har idag öppet året runt, vilket är en bedrift på Österlen. Sedan ett par år har också Kiviks kända Äppelmarknad flyttat sitt evenemang till Svabesholm. Anders och Caroline med team visar tydligt vad en engagerad entreprenör kan göra med en gård.

Mer om priset Årets landsbygdsföretagare

Utmärkelsen Årets landsbygdsföretagare syftar till att stimulera och uppmärksamma entreprenörskap och företagande inom de gröna näringarna. Priset är instiftat av Landshypotek Ekonomisk Förening.