Bostadshus i Vasastan i Stockholm

Sänkt listränta på alla bolån

Idag sänker vi listräntan för bolån på samtliga bindningstider.

Räntan på bolån med en bindningstid på 3 månader sänks med 0,16 procentenheter, medan räntan på lån med en bindningstid på 1 till 5 år sänks med 0,20 till 0,25 procentenheter.

– Vi är glada över att ytterligare kunna förbättra vårt redan konkurrenskraftiga kunderbjudande på bolånemarknaden. Vi har den senaste tiden sett ett rekordstort intresse för våra bolån och hade under förra kvartalet ett av våra bästa tillväxtkvartal någonsin, säger Catharina Åbjörnsson Lindgren, affärschef för bolån på Landshypotek Bank. 

Under det senaste året har Landshypotek haft den lägsta eller en av de lägsta snitträntorna för 3-månaders bolån jämfört med andra aktörer. Den 11 november sänkte Landshypotek räntan för både 3-månaders och 1-års bolån med 0,25 respektive 0,20 procentenheter. Den 4 december sänkte banken räntan med 0,15 procentenheter på alla bolån med bindningstider mellan 1 och 10 år. Nu sänks räntorna ytterligare.

Hos Landshypotek är bolåneräntorna öppna, och tydliga rabatter lämnas efter belåningsgrad. Sedan Landshypotek 2017 startade med bolån till villa och fritidshus har banken vuxit snabbt. Allt fler kunder har upptäckt fördelarna med transparenta, enkla och konkurrenskraftiga bolåneräntor. Genom att sedan i november erbjuda bolån till bostadsrätter blir Landshypotek en bredare bolånebank för ännu fler.

Ändringarna gäller från idag den 4 februari.